Épségben megtartottad...
A Szent Jobb egykor és ma
Az ereklye hányattatása
Hartvik püspök Szent Istvánról szóló legendája beszéli el nemzeti ereklyénk titokzatos előtörténetét. Tény, hogy Mercurius, a fehérvári bazilika őrkanonoka magával vitte a jobbot, és Váradtól északra, a Berettyó partján letelepedve őrizte a becses relikviát. István szentté avatását (1083) követően László király meglátogatta a szökött szerzetest, akinek jó szándékában nem kételkedve jóváhagyta ott egy apátság és monostor alapítását, amelynek apátjává Mercuriust tette meg. Halálos ágyán az uralkodó Álmos herceget bízta meg, hogy a monostort kőből megépítve biztosítson méltó hajlékot a jobbnak.
Az Aranybulla (1222) a Szent Jobb tiszteletét törvénybe iktatta. A Jobb kifejezés itt még nemcsak a ma is látható kézfejet jelenti, hanem az egész kart, amelynek rajza (egy könyökben meghajlított kar) a szentjobbi apátság pecsétjén látható. A felső kar leválasztása és Lengyelországba vitele valószínűleg 1370-ben, Nagy Lajos uralkodásának idején, a lengyel-magyar perszonálunió megkötésekor történt. Abban az időben nem volt ritka dolog, hogy a királyok ilyesféle ajándékokkal szerezték meg idegen uralkodók jóindulatát, vagy éppen a békekötést pecsételték meg ilyen gesztusokkal. Hasonló okokból adományozta Zsigmond király V. Albert osztrák hercegnek a kar alsó részét, amelyet ma is őriznek Bécsben. (Az ereklye a Magyar Millennium alkalmából október elsejéig az esztergomi Keresztény Múzeumban tekinthető meg.)
A megmaradt kézfejet nemsokára Fehérvárra vitték, így a szentjobbi apátság feladatát elvesztve lassan elnéptelenedett és romlásnak indult. Az értékes ereklyét hosszabb ideig Raguzában (ma Dubrovnik) domonkos szerzetesek őrizték. Idekerülésére két elmélet született. A török betörések idején a Budára menekített jobbot egyes vélemények szerint menekülő szerzetesek vitték magukkal, mások szerint Szulejmán szultán katonái egyéb értékekkel együtt elrabolták, majd közülük valaki eladta egy raguzai kereskedőnek, akitől a domonkosok megszerezték. Később, 1705-ben a városban időző magyarok fedezték fel a Szent Jobbot, akik Lipót császárhoz fordultak a visszahozatal ügyében, de csak 1771-ben, Mária Terézia hathatós közbenjárására kerülhetett haza. Budán, a Várban a második világháborúban elpusztult Zsigmond-templomban helyezték el ünnepélyes keretek között. Végleges őrzési helye rövid, háború végi, ausztriai száműzetés után 1945-től a budapesti Szent István-bazilika lett.
Hogyan maradhatott meg a kézfej?
Bochkor Ádám orvos 1951-ben megbízást kapott, hogy megvizsgálja a jobbot, mert időközben a világháború alatti szállítás következményeként penésztelep megjelenését észlelték rajta. Az ereklyetartóba jutott levegő és nedvesség hatására kialakult penészcsírákat viszonylag könnyen sikerült eltávolítani.
Györffy György történész, Szentágothai János
és Nemeskéri János antropológus az 1988-as vizsgálaton
A beavatkozás egyúttal alkalmat adott arra is, hogy a fenti kérdésre is megpróbáljanak választ adni. A Szent Jobb orvosi szemmel című, a Vigiliában megjelent cikkében Bochkor utal arra, hogy az 1038 és 1083 között eltelt negyvenöt év elegendő idő volt István király holttestének teljes felbomlásához. Ezt a megállapítást támasztja alá a Hartvik-legenda is. Eszerint a márvány szarkofág rózsaszín lével volt tele, amely a talajvíz és a felbomló test nedveinek elegye lehetett. A jobb épségét valószínűleg annak köszönheti, hogy a kéz volt a hanyatt fekvő halott legmagasabban lévő testrésze. A koporsó fedele és a folyadékréteg között megrekedt meleg levegő hatására következhetett be a mumifikáció. Ez a jelenség délen, a meleg, száraz levegőnek kitett holttestek esetében írja Bochkor nem is olyan ritka dolog, mint a mi éghajlatunkon. Hasonló példa a brünni száraz barátok kolostora, amelynek mumifikálódott tetemeket őrző kriptája a cseh-morva város egyik fő látványossága.
A Szent Jobb vizsgálata
Az ereklye-kutatás legújabb eredményeiről Szabó Géza kanonok, a Szent Jobb őre adott értékes információkat. Amint elmondta, az 1988-ban és 1999-ben lezajlott vizsgálatoknak elsősorban nem az volt a célja, hogy messzemenő következtetéseket vonjanak le, hanem, hogy megállapítsák, nem fenyegeti-e a romlás veszélye az ereklyét. A résztvevők mindkét alkalommal részletes jegyzőkönyvet készítettek, amelyben aprólékosan rögzítették a tapasztalt állapotot. Szentágothai János profeszszor, az első vizsgálat vezetője szerint a Szent Jobb a közepesnél csak valamivel kisebb férfikéznek a körülményekhez képest igen jól megtartott múmiája. A professzor azt is megállapította, hogy a mutató- és a hüvelykujj hajlatának ívében ép hámszövet található.
A második vizsgálat oka az volt, hogy Szabó Géza a kézhátról lehullott apró bőrdarabot vett észre a vörös bársony anyagon, amelyen a kéz nyugszik. Miután már közel volt a millenniumi év, melyben a Szent Jobb központi szerepet játszik, szükség volt az ereklyetartó ismételt felnyitására.
Új lehetőséget adott az endoszkópos vizsgálat, amelynek segítségével a szakbizottság tagjai a tenyér belső felületének képét láthatták monitorra kivetítve. Mindezt videofelvételen rögzítették. A vizsgálat megnyugtató eredményt hozott. Az ereklye továbbra is olyan jó állapotban van, hogy tartósításához semmiféle preparálásra nincs szükség. Megállapították, hogy a Szent Jobbot nem balzsamozták, hanem természetes módon mumifikálódott. A jelenlegi állapot lényegében azonos a korábbi vizsgálatokban rögzítettekkel. Az ereklye szállításának tehát továbbra sincs akadálya. Idén augusztusban Székesfehérvárra, Esztergomba és Vácra viszik a Szent Jobbot. Augusztus 20-án Budapesten új útvonalon, a Parlament elé vonul a szokásos körmenet, ahol rövid időre egymás mellé kerül a Szent Jobb és a Szent Korona. A millenniumi év többi részében az ereklye a Szent István-bazilikában, a Magyarok Nagyaszszonya-oltár előtt elhelyezve tekinthető meg, 2001. augusztus 20-áig. Ezután tér vissza állandó őrzési helyére, a Szent Jobb-kápolnába.
Pallós Tamás
Fotó: Koós Gyula
Egy bizonyos Mercurius nevű szerzetest, aki papi rendjében az Örök Szűz kincstárának őre volt, s a mennyei haza szeretete miatt a világról is lemondott, azon órában, melyben a koporsót felnyitották, nehogy a szent ereklyéből valamit elragadjon, megdorgált a király, és messzire küldött onnan. Mikor szomorú arccal ült a kórusban, egy fehér ruhába öltözött ifjú összecsavart szövetet adott át neki, mondván: Rád bízom ezt megőrzésre, s ha eljön az idő, felfedésre. A szent szolgálat végeztével a szerzetes az épület sarkában a szövetet kibontotta, s elsápadt, hogy Isten emberének ép kezét, rajta a csodás mívű gyűrűvel meglátta; anélkül, hogy tudtak volna róla, magával vitte a monostorba, melynek igazgatása reá volt bízva, s várva-várt az ifjú által Krisztustól megjövendölt időre. Itt a földbe rejtett kincset sokáig eltökélten egyedül vigyázta és őrizte, majd a kolostor alapítóit értesítette, végül, hogy közeledett a kinyilvánítás ideje, a királlyal is közölte. Ez a püspököket és Magyarország első embereit csakhamar összehívta, s miután ott Krisztus sok jótéteményét pazarolta, ő az ünnepélyes napot Isten embere jobbjának felemelésére meghatározta
(Részlet Szent István Hartvik püspöktől származó legendájából)
forrás:http://magazin.ujember.katolikus.hu/archivum/0001/14.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése